×
Skóra – podstawa jakościowego obuwia?

Skóra – podstawa jakościowego obuwia?

Udostępnij artykuł:

Skóra – podstawa jakościowego obuwia?

Na często zadawane pytanie „jakie buty są dobre?” najczęściej otrzymujemy odpowiedź – skórzane! Czy to fakt, czy tylko mit z przeszłości, kiedy takie buty były najdroższe na rynku?

Przyjrzyjmy się więc bliżej obuwiu skórzanemu.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że skóra (surowa) to pojęcie bardzo szerokie. Skóra to surowiec poddawany dalszej obróbce. Skóra gotowa do użycia w obuwnictwie i galanterii nosi nazwę skóra garbowana lub wyprawiana.

Jest to skóra obrabiana w zakładzie zwanym garbarnią. Skóra surowa jest najpierw czyszczona, pozbawiona włosów. Następnie jest mieszana w ogromnych bębnach, gdzie jest odtłuszczana i konserwowana. Ten proces konserwacji jest konieczny, aby nie doszło do gnicia skóry i późniejszej degradacji produktu. Taka wyprawiona skóra to gotowy, zbywalny półprodukt o nazwie „wet-blue”.

Ten półprodukt jest dalej przetwarzany w żądany rodzaj i typ. Aplikowane są barwniki, dzięki czemu powstaje ostateczny wygląd.

Wynikiem tych procesów jest gotowy produkt - skóra garbowana, którą można do produkcji pociąć na różne części cholewki obuwia.

Wróćmy jednak do finalizacji, gdzie dzieją się bardzo ważne rzeczy. Zgodnie z życzeniem klienta powstają tu 3 rodzaje skór garbowanych – skóra licowa, skóra nubukowa lub skóra dwoinowa. Oprócz wyglądu mają też inny charakter.

Skóra bazowa, pochodząca od producentów europejskich, przed obróbką ma grubość około 2,5-4 mm. Podczas przetwarzania jest dwojona na cieńsze, wymagane grubości.

Po rozdwojeniu jednej skóry garbowanej, w większości przypadków otrzymujemy 2 skóry – jedna licowa, druga dwoinowa.

Skórę, która powstaje z licowej strony, nazywamy „Skóra licowa".

Skórę, która powstaje z wewnętrznej strony, nazywamy „Dwoina” lub skóra dwoinowa.

Dwoina ma mniejszą gęstość niż skóra licowa, jest mniej wytrzymała, ale z drugiej strony jest wysoce oddychająca i bardziej miękka. Jej powierzchnia charakteryzuje się typowymi krótkimi włoskami, popularnie nazywanymi „zamszem”. Ten rodzaj skóry jest używany głównie do butów sportowych i wyjściowych. Jednak przy dużej grubości można osiągnąć wysoką wytrzymałość skóry połączoną z bardzo dobrą oddychalnością. W naszej kolekcji mamy model REGE ze skórą o grubości 2,0 mm lub ekstremalny model - LOGGER TREK, który posiada skórę o grubości aż 3,0 mm!

Z drugiej strony skóra licowa jest bardzo mocna i wytrzymała nawet przy mniejszych grubościach. Mając niską grubość około 1,0 - 1,4 mm stosuje się do produkcji luksusowego obuwia dla mężczyzn, kozaków damskich itp.

Skóry o większej grubości od ok. 1,6 mm stosowane są do produkcji obuwia technicznego. Są to buty policyjne, buty wojskowe, ale także specjalne buty dla strażaków i pilarzy. Skóra charakteryzuje się mniejszym lub większym połyskiem oraz drobną ziarnistością. Na skórze widoczne są naturalne cechy, takie jak zmarszczki, drobne rysy czy inne niedoskonałości.

Jeśli jednak skóra licowa zostanie delikatnie wyszlifowana, nabierze matowego wyglądu. Taki typ skóry nazywany jest Nubukiem lub skórą nubukową. W ten sposób zachowując wysoką wytrzymałość uzyskujemy lepszą oddychalność. Ten rodzaj skóry jest z kolei charakterystyczny dla tzw. butów trekkingowych lub innego rodzaju obuwia technicznego.

W naszych modelach mamy także skóry o innym charakterze.

W modelach ARTUN WX lub CALEDON WX zastosowano mocno woskowaną skórę nubukową, która nadaje obuwiu specyficzny wygląd.

Czy skóra naprawdę jest najlepszym wyborem do produkcji obuwia?

Alternatywnie dostępne są mikrowłókna i mikrowłókna powlekane, które mają różnorodny wygląd i właściwości. W kilku przypadkach różnicę między materiałem naturalnym a alternatywnym można znaleźć tylko pod lupą lub mikroskopem.

Przyjazność dla środowiska wyraźnie przemawia na korzyść skóry. Skóra jest materiałem naturalnym, dlatego jej rozkład w naturze jest szybszy niż wspomnianych już substytutów. Włókna kolagenowe w skórze, przy odpowiedniej konserwacji, mogą utrzymać skórę w dobrym stanie przez długi czas.

Negatywna strona skóry? Przede wszystkim jej nieporównywalnie wyższa cena i konieczność nadzoru produkcji przez fachowców, znających zasady cięcia skóry.

Z drugiej strony nowoczesne zamienniki skóry są znacznie lepsze pod względem parametrów technicznych. W naszej kolekcji mamy model GRIFIT, który ma cholewkę z mikrofibry o wyglądzie nubuku. W porównaniu ze skórą o tym samym wyglądzie i grubości, ten wierzchni materiał ma nieporównywalnie większą wytrzymałość, ma znacznie wyższą oddychalność, może być barwiony na dowolny kolor i nawet bez konserwacji może służyć latami nie tracąc swoich właściwości.

Minus? Ponieważ włókna są wykonane z produktów naftowych, ich przyjazność dla środowiska jest wątpliwa.

Oto odpowiedź na pytanie z tytułu artykułu.

Rękę na serce, czy kupiłbyś drogie buty, które nie są wykonane ze skóry?

Wyprodukowano w Europy