×
Słowackie unikaty

Słowackie unikaty

Udostępnij artykuł:

 

Wybierz się na wycieczkę z BOSP i poznaj słowacką wyjątkowość

Ruch w naturze ma wiele pozytywnych skutków nie tylko na ciało, ale także na umysł. Wielu udaje się do natury głównie ze względu na spokojną atmosferę, jaką nam oferuje. Odgłosy lasu, w przeciwieństwie do zgiełku miasta, mają pozytywny wpływ na nasz organizm.

Słowacja, mały kraj, oferuje nam wiele niesamowitych zjawisk przyrodniczych. Niejeden (nie)turysta, który zna choć część słowackiej przyrody, powiedziałby, że nie zna ładniejszego miejsca, w którym chciałby zamieszkać. Oto 6 propozycji na piesze wędrówki lub łatwiejszy spacer, który oczaruje was swoimi niezwykłymi zjawiskami i widokami.

Tomášovský widok

Punkt widokowy "Tomášovský widok" to bez wątpienia najpiękniejszy punkt widokowy w Słowackim Raju. Znajduje się na wysokości 680 metrów, w pobliżu wsi Spišské Tomášovce. Jednak dostęp do punktu widokowego "Tomášovský widok" jest również możliwy z innych miejsc, np. z parkingu Čingovie (żółty szlak).

Spojrzenie w dół z punktu widokowego doda szczypty adrenaliny, ale i radości. Z Tomášovskiego widoku można zobaczyć przełom Hornadu, a jeśli pogoda na to pozwoli, także skarb Słowacji, Tatry Wysokie.

Jeśli jeszcze nie poznałeś najczęściej odwiedzanego miejsca w Słowackim Raju, powinieneś tak uczynić jak najszybciej. Z pewnością nie pożałujesz takiego widoku, czy to zimą, czy latem.

Kamienny wodospad - unikat na skalę europejską

Ten wyjątkowy, poszukiwany przez turystów, fenomen przyrodniczy znajduje się na Słowacji. Kamienny wodospad znajduje się w rezerwacie przyrody Šomoška. Ścieżka do kamiennego wodospadu jest łatwa, wzniesienie jest niewielkie.

Ten unikat ma około 4 miliony lat i jest niewątpliwie jednym z najbardziej niezwykłych dzieł przyrody w środkowej Słowacji. Składa się z bazaltowych kolumn i wyróżnia się wygiętym kształtem.

Nieco wyżej, pod zamkiem Šomoška, znajduje się kolejne ulubione zjawisko fotografów i nie tylko. Mowa o morzu skał. Do obu przyrodniczych unikatów można dostać się ścieżką edukacyjną, która prowadzi z miejscowości Šiatorská Bukovinka do zamku Šomoška.

Kamienne kule w Megoňkách

Słowacja może poszczycić się tym fenomenem jako jeden z nielicznych krajów. Megoňky, to kamienne kule, unikatowe w Europie i na świecie. Podobne zjawisko można znaleźć tylko w USA, w Rumunii, w Grenlandii czy w Nowej Zelandii. Słowackie Megoňky znajdują się na granicy z Republiką Czeską. Można się do nich dostać ze wsi Milošová.

Do dziś nie wiadomo, jak powstały te tajemnicze kamienne kule. Miejsce to zostało uznane za pomnik przyrody dopiero w 2003 roku. Największa kula kamienna na Słowacji o średnicy 3 metrów nosi imię Megy.

Najsłynniejsza formacja skalna Vihorlatu

Kręcą Cię niekończące się widoki? Wędrówka na Sniński Kamień na pewno Cię nie zawiedzie. Zachwycą Cię zapierające dech w piersiach widoki na Morskie Oko, Cyrochę, Połoniny, Słańskie wierzchy, ale także ukraińskie Połoniny. Jeśli pogoda pozwoli, w odległości będzie można zobaczyć Tatry Wysokie i wschodnią część Tatr Niskich.

Wejściena Sniński Kamień zachwyci każdego miłośnika przyrody. Faunę i florę tego miejsca poznasz dzięki ścieżce edukacyjnej, która prowadzi z Remetskich Hamr przez Morskie Oko na szczyt, a następnie do stawów Snińskich.

Dojście do Snińskiego Kamienia jest możliwe po niebieskim szlaku ze Snińskich rybników lub Morskiego Oka. Najbardziej wymagająca, ale najkrótsza trasa prowadzi z Zemplinskich Hamr po zielonym szlaku.

Z tym miejscem wiąże się też kilka legendo diabłach, które rzekomo tu mieszkały. W 1982 roku Sniński Kamień został uznany za formację przyrodniczą objętą ochroną.

Trąbiący kamień Veľký Krtíš

Znajduje się w pobliżu malowniczej wsi Suchráň, z której prowadzi ścieżka dydaktyczna. Jeśli dmuchniesz w górny otwór w kamieniu, wytworzysz dźwięk, który będzie słyszalny w szerokiej okolicy. Czy słyszałeś już o takim instrumencie muzycznym?

Do dziś nie wiadomo, jak powstał ten instrument muzyczny. Czy został stworzony siłą natury, czy rękami człowieka?

Markušovský grzyb skalny

Fotogeniczna formacja skalna w kształcie grzyba wznosi się nad rzeką Hornad w pobliżu wsi Markušovce. Podobno jest to największa formacja skalna przypominająca grzyby w całej Europie.

Z miejscowości Markušovce i Matejovce prowadzi do niej szlak turystyczny, odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych.

Ta niezwykła formacja jest szczególnie wyjątkowa, ponieważ składa się z dwóch rodzajów skał. Około 8-metrowa nóżka wykonana jest ze zlepieńców, które są bardziej miękkie. Kapelusz jest twardszy i tworzy go piaskowiec.

Kto powiedział, że raj musi być tylko tropikalny, zdecydowanie się mylił. Nasza Słowacja jest rajem na Ziemi we wszystkich czterech porach roku.

Wyprodukowano w Europy